Kategria

BONE FORTE - komplexná a cielená výživa kostí, zdravé cievy a správny metabolizmus,60 kapsúľ
2 3
BONE FORTE - komplexná a cielená výživa kostí, zdravé cievy a správny metabolizmus,60 kapsúľ
2 recenziu
BONE FORTE - komplexná a cielená výživa kostí, zdravé cievy a správny metabolizmus,60 kapsúľ BONE FORTE - komplexná a cielená výživa kostí, zdravé cievy a správny metabolizmus,60 kapsúľ
32,90€
Množstvo:
Na sklade
Bone Forte - výživový doplnok je jedinečnou kombináciou veľmi dobre vstrebateľného vápnika v čistej prírodnej forme s vysokým obsahom vitamínu D3 a K2, potrebnou dávkou zinoku, mangánu, vitamínu A, bóru a špeciálnou patentovanou zmesou izoflavónov, ktorá robí tento doplnok výžnimočným jeho kvalitou. Je nezvyčajný aj pomerom ceny, zloženia, kvality a hlavne množstva účinných látok.
 

Vápnik.
   Pomáha k fungovaniu tráviacich enzýmov potrebných pre správnu činnosť tráviaceho ústrojenstva. Vápnik je potrebný na udržanie dobrého stavu kostí a zubov, prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi, čím priaznivo vplýva na srdcovocievny systém. Okrem toho napomáha k správnej funkcii nervového systému a psychiky, zároveň podporuje správnu neurotransmisiu (prenos signálu medzi nervovými bunkami). Je vhodný pri zvýšenej potrebe vápnika v období rastu, počas tehotenstva a v období dojčenia.Vápnik prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. 
Vápnik prispieva k normálnemu fungovaniu svalov. Vápnik prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov. Vápnik zohráva úlohu v procese delenia a špecializácie buniek.

Vápnik je pre všetkých dôležitý, avšak pre ženy to platí dvojnásobne. Ak dôjde k poklesu hladiny vápnika v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. Kosti sú teda akousi zásobárňou vápnika, odkiaľ si ho telo v prípade potreby odoberie, čo spôsobuje, že kosti sú pórovitejšie, krehkejšie a zvyšuje sa tak riziko zlomenín. Je preto mimoriadne dôležité dopĺňať si vápnik v správnom množstve pravidelne každý deň.

Vitamín K2 - dôležitý pre zdravie našich ciev a kostí.
  Je jednou z troch kľúčových substancií / kofaktor /pri prevencii nášho zdravia / vápnik, vitamín D3 a K2 /.
Bohužiaľ ho málokto pozná a uvedomuje si jeho dôležitú úlohu a potrebu pre naše zdravie.
Osteoporóza a ateroskleróza, jej príčiny, diagnostika aj terapia je dlhodobo skúmaná a už pomerne dobre známa. Poznáme rizikové faktory, poznáme význam vitamínu D, vápnika a ostatných stopových prvkov, ale až nedávno sa začal intenzívne sledovať v prevencii vzniku osteoporózy a aterosklerózy aj vitamín K2.
Výskum sa zameriava hlavne na súčinnosť medzi vitamínom K 2 a vitamínom D3, najmä pokiaľ ide o pevnosť kostí, ale sleduje sa aj význam vitamínu K2 pri vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
 Vitamín K2 ide rovno do cievnej steny, kosti a tkaniva.
Dôležitý je synergický efekt medzi vitamínom D3 a vitamínom K2, pretože títo dvaja „agenti“ spolupracujú pri ochrane ciev pred kalcifikáciou a za to, že vitamín K2 aktivuje hormón osteokalcín, produkovaný osteoblastami, ktorý je potrebný pri väzbe vápnika do kostnej matrice a smeruje vápnik do kostry a zároveň zabráni, aby bol vápnik uložený v artériách. 
Aj pri dostatočnom množstve vápnika ho telo nedokáže bez vitamínu K2 a D3 správne zužitkovať. Vďaka nemu smeruje vápnik priamo do kostí a zubov, kde je potrebný a neukladá sa v cievach a tkanivách. V ľudskom tele sa kosti neustále obmeňujú, tvoria sa a rozrušujú. Na to, aby sa vápnik v kostiach správne usadil, aby boli kosti kvalitné, je potrebný osteokalcín. Osteokalcín je schopný viazať vápnik a správne ho umiestniť a formovať len v prípade, že je prítomný dostatok vitamínu K2, ktorý ho aktivuje.
 „Stráži“ tvorbu kryštálov vápnika v cievach.
Vitamín K2 udržuje vápnik, kde je treba a bráni ukladaniu tam, kde nie je treba. Takže zatiaľ čo zvýšenie vápnika je dobré pre vaše kosti, nemusí to byť dobré pre vaše cievy a práve vitamín K2 chráni cievy pred kalcifikáciou aj v prítomnosti vysokých hladín vápnika.
Dôležitý je však spomínaný synergický efekt medzi vitamínmi D3 a K2.
Ak máte obavy o vaše kosti, je potrebné vyvážiť nutričnú ​triádu: Ca, D3 , K2.
Vitamín K2 potrebuje spolupracovníka, a preto je spolupráca s vitamínom D3 tak dôležitá.
Zvýšenie príjmu vápnika je dobré pre vaše kosti, ale nie tak dobré pre vaše tepny, ktoré sa môžu stať „zvápenatelé“. Vitamín K2 chráni cievy pred kalcifikáciou aj v prítomnosti vysokých hladín vápnika. Takže naozaj musí sa venovať pozornosť synergii všetkých troch týchto živín, ak chcete mať optimalizované hodnoty. 

Predpokladá sa, že ďalšou významnou úlohou vitamínu K2 je prevencia rakoviny a to aktiváciou proteínov, ktoré kontrolujú rast buniek v organizme. Tieto štúdie zatiaľ nie sú ukončené. Získať  vitamín K2 zo stravy však býva problematické, keďže ho vytvárajú iba určité typy kvasných baktérií.

Vitamín K2 spomalil rozvoj inzulínovej rezistencie aj u starších mužov a je stále viac dôkazov, že vitamín K2 má potenciálne prospešnú úlohu v metabolizme inzulínu. Inzulínová rezistencia je predzvesťou cukrovky 2 typu, rovnako ako rizikový faktor mnohých ďalších chronických ochorení. V skutočnosti, kontrola hladiny inzulínu, je jedným z účinných spôsobov, ako znížiť riziko vzniku chronických ochorení, vrátane vysokého krvného tlaku, ochorení srdca a rakoviny. Zvýšenie počtu chorôb súvisiacich s inzulínom, ktorého sme teraz svedkami, je kvôli nedostatku pohybu v kombinácii s nadmernou konzumáciou sacharidov a fruktózy v priemernej strave a aj preto, že zdroj vitamínu K2 často chýba. Skoro každý má nedostatok vitamínu K2, – rovnako ako väčšina ľudí trpí nedostatkom vitamínu D. Väčšina ľudí má len toľko vitamínu K2 zo stravy pre udržanie dostatočnej hemokoagulácie, ale nemá dosť vitamínu K2 pre zabezpečenie ochrany pred mnohými zdravotnými problémami.

Vitamín D3:
- ovplyvňuje vyše 200 procesov vo vašom tele
- pomáha udržať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi
- zabezpečí, aby ste mali zdravé a pevné kosti
- stará sa o správne fungovanie imunity
- má vplyv na zdravie vášho kardiovaskulárneho systému
- posilňuje nervový systém
- účinkuje na metabolizmus cukru
- pozitívne ovplyvňuje vaše kognitívne funkcie
- má vplyv na reguláciu krvného tlaku
- podieľa sa na raste krvných, svalových a kožných buniek
- u seniorov zvyšuje svalovú silu
- znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníka a prostaty
- prispieva k udržaniu fyziologickej gravidity


Zhrnutie:
Čo ovplyvňuje Bone Forte s  kombináciou vápnika a vitamínu D3 a vitamínu K2 a ďalšími zložkami?
- pevné kosti
- zdravé zuby
- pružné cievy
- zdravé srdce
- silné svaly
- dobrá imunita
- metabolizmus cukru


Bone Forte a riešenie závažného problému akým je Osteoporóza a Ateroskleróza.

Jeho účelom je prevencia tejto závažnej civilizačnej choroby, ale tiež riešenie už vzniknutého ochorenia. Je určený pre všetky vekové kategórie, ale hlavne pre ľudí po 40-ke a tiež pre ženy počas menopauzy a hlavne po nej. Bone Forte je veľkou nádejou a hlavne istotou na optimálny denný prísun Vápnika a všetkých potrebných živín na udržanie zdravých kostí.

Tento produkt je svojím zložením a kombináciou účinných látok jedinečný svojho druhu na trhu, pretože má nezvyčajné zloženie a kombináciu všetkých potrebných zložiek na efektívne vstrebávanie vápnika do kostí a jeho udržanie v kostiach, jeho správny metabolizmus a optimálnu dennú dávku. Špeciálne sa myslelo aj na ženy v strednom a vyššom veku. Je navrhnutý tak aby zabezpečil maximálnu vstrebateľnosť vápnika bez vedľajších komplikácií. Obsahuje čistú prírodnú formu vápnika zo vzácneho druhu červenej riasy Lithothamnium calcareum s viac ako 95%  vstrebateľnosťou. Ideálnu kombináciu vitamínu K2 a D3 spolu s antioxidantmi ako vitamín A, stopové prvky Zinok a Mangán, ktoré sú veľmi dôležité pri vstrebávaní vápnikaDôležitou zložkou sú aj sójové izoflavóny / Genisteín ,Daidzeín, Glyciteín/, ktoré pozitívne ovplyvňujú hormonálnu činnosť žien počas menopauzy, počas ktorej sa hormonálnou nerovnováhou kosti výrazne odvápňujú.
Na ideálne vstrebávanie účinných zložiek sú v produkte pridané prebiotikum Inulín a výťažok z čierneho korenia.
 do kostí. Stopový prvok Bór je kľúčovou zložkou na udržanie vápnika v kostiach.

Bone Forte - pomáha ženám pri menštruácii a menopauze.

   Počas posledného týždňa pred menštruáciou má žena zvýšenú potrebu vápnika, čo spôsobuje nervové napätie, podráždenosť až duševnú depresiu. Pri menštruácii spotreba vápnika stúpa ešte viac a jeho nedostatok je obvykle príčinou menštruačných potiaží – bolestí. V prípade, ak neberieme tabletky vápnika pravidelne, máme ich začať užívať týždeň pred menštruáciou a prestať, až menštruácia skončí. Ak sa objavia aj menšie menštruačné kŕče, berieme tabletky s kalciom každú hodinu dovtedy, kým kŕče neprestanú. Počas prechodu u žien potreba vápnika silne stúpa. Jeho nedostatok spôsobuje podráždenosť, návaly horúčavy, nočné potenie, kŕče nôh, duševnú depresiu. 
    Súčasne prítomnosť  izoflavonoidov v Bone Forte pomáha regulovať hormonálnu rovnováhu v organizme žien v menopauze.
Izoflavonoidy = izoflavóny = fytoestrogény -   sú to nevýživné zložky sóje zodpovedajúce za väčšinu aktívnych účinkov sóje.
Pôsobia ako prirodzené antioxidanty.
Sú druhom fytoestrogénu- samičieho rastlinného hormónu a majú v tele podobný účinok ako estrogén ale bez vedľajších účinkov.
V Bone Forte sa nachádzajú izoflavóny: genistein a daidzein, ktorý si telo dokáže najlepšie využiť.
Izoflavonoidy pomáhajú regulovať hormonálnu rovnováhu v organizme žien v menopauze.
Chránia pred rakovinou prsníkov a maternice a zároveň nahrádzajú estrogénovú liečbu.
Pozitívne pôsobia na srdce a kosti, zabraňujú odbúravaniu kostnej hmoty, zlepšujú mineralizáciu.
Pozitívne pôsobia na metabolizmus lipidov – urýchľujú ho a tým zabraňujú ukladaniu tuku na cievach a vzniku ateroskleróznych pla­kov.
Znižujú hladinu cholesterolu, upravujú krvný tlak, pôsobia ako prevencia infarktov, mozgových príhod a iných srdcovo-cievnych ochorení.
Zlepšujú psychické funkcie (pamäť), majú antidiabetický ú­činok.
Majú vysoký protizápalový účinok a veľmi pozitívne pôsobia na celý organizmus.


Zdravé kosti potrbujú vápnik:
O vplyve výživy na zdravie ľudského organizmu sa v dnešnej dobe uvažuje a hovorí stále viac. Najčastejšie sa vplyv stravovania a životného štýlu spomína v súvislosti s civilizačnými ochoreniami, akými sú chronické srdcovo-cievne ochorenia a metabolické ochorenia – ateroskleróza, cukrovka alebo tzv. metabolický syndróm. Stravovanie (výživa) však ovplyvňuje aj výskyt a priebeh iných chronických ochorení ako je napríklad aj osteoporóza.

Osteoporóza je v súčasnosti jedno z najzávažnejších ochorení, pri ktorom sa zhoršuje hustota a kvalita kostí, čo vedie k oslabeniu kostry a zvýšenému riziku zlomenín, najmä v oblasti chrbtice, bedra a zápästia. Následky tohto ochorenia sú často fatálne a výrazne ovplyvňujú kvalitu života. Osteoporóza je globálny zdravotný problém, ktorý sa v súčasnosti týka približne jednej z troch žien a jedného z piatich mužov vo veku nad 50 rokov a jej závažnosť sa zvyšuje s rastom populácie a mediánom prežívania. Bohužiaľ nezdravý životný štýl a nízka kvalita a nedostatočná výživová hodnota potravín nestačí na vyvážený a optimálny metabolizmus vápnika a udržanie si zdravých kostí počas celého života. Nie je dôležité len množstvo, ktoré je prijímané potravou, ale aj nutričná kvalita potravín, v ktorých človek vápnik prijíma. Preto je pravidelná konzumácia kvalitných doplnkov výživy nevyhnutnosťou a to zvlášť v prípade osteoporózy.

Vápnik

 Je hlavnou stavebnou zložkou kostného tkaniva. Naša kostra slúži aj ako zásobáreň vápnika, nachádza sa v nej až 99 percent zásob vápnika v ľudskom tele. Slúži takto aj na udržiavanie hladiny vápnika v krvi, čo je veľmi dôležité pre funkciu nervového tkaniva a svalov. V detstve a počas dospievania správna výživa napomáha budovaniu maximálnej kostnej hmoty, (maximálna kostná hustota sa dosahuje v 20-tich rokoch života), čím sa znižuje riziko vzniku osteoporózy v neskoršom veku. V dospelosti udržiava kostnú hmotu a silu, spomaľuje straty kosti spojené so starnutím a svoju nezastupiteľnú úlohu má aj v liečbe tejto choroby. U ľudí, ktorí utrpia zlomeninu, vápnik pomáha urýchliť jej hojenie a znižuje riziko ďalšej zlomeniny.

Množstvo vápnika, ktoré je potrebné konzumovať, sa mení s vekom a obdobím života. Prirodzene, vysoké nároky na príjem vápnika sú v období puberty, dospievania a v tehotenstve, pretože v tomto období celý organizmus aj kostra rýchlo rastie. V tomto období je aj schopnosť organizmu vstrebávať vápnik z potravy väčšia. S vekom táto schopnosť klesá a to je jeden z dôvodov, prečo starší ľudia musia konzumovať väčšie množstvá vápnika.           
Vo vyššom veku je dodržiavanie odporúčaného denného príjmu vápnika iba zo zdrojov v potravinách ťažšie. V tomto veku je často znížená chuť do jedla v dôsledku zníženej fyzickej aktivity alebo zdravotného stavu. Preto je potrebné dopĺňanie vo forme výživových doplnkov.

 
 
 
Vápnik.
Pri nedostatku vápnika v organizme vzniká nevrlosť, nervové napätie, neschopnosť uvoľniť sa, únavnosť, bolesti v chrbte, nekľud, výbušnosť a vyvolávanie nervozity vo svojom okolí. Pri nedostatku vápnika sa často vyskytuje nespavosť.
Vápnik je nevyhnutný pre normálnu zrážanlivosť krvi. Nedostatok vápnika vedie k zubnému kazu a demineralizácii kostí. Vstrebávanie vápnika uľahčuje laktóza. Znižujú ho však cukríky a prílišné množstvo fosforu, taktiež sóda alebo akákoľvek alkalizujúca umelá substancia, ako aj nadmerné množstvo sacharózy. Vstrebávanie vápnika umožňuje tuk. Preto by kojenci nemali dostávať odstredené mlieko, ale mlieko plnotučné. Ak dospelý pije odtučnené mlieko, mal by pri takomto jedle zjesť ešte nejaký tuk. Silný stres spôsobený dlhodobou nehyblivosťou s chorobami spôsobuje tiež ťažké straty minerálov, hlavne vápnika, fosforu a iných živín. Dlho nehybné osoby tvoria veľmi ľahko kamene typu fosfátu vápenatého a sú náchylné k spontánnym zlomeninám stavcov. Pri strese sa vápnik ihneď odoberá z kostí, takže jeho straty v moči sú veľké a to najmä vtedy, ak nie je obsiahnutý vôbec v potrave. Naopak, podávaním 2,5g kalcia denne sa podstatne znížili straty vápnika a fosforu v moči. Kalcium a magnézium však musia byť okrem toho v správnom pomere, inak sa v moči objaví strata jedného z nich a opäť vznikajú podmienky pre vytvorenie kameňov.

Dôležitosť vitamínu K2, vitamínu D3 a vápnika pri prevencii vzniku osteoporózy a aterosklerózy
 
Hneď na úvod je dôležité upozorniť na dôležitosť užívania troch veľmi dôležitých substancií pri prevencii Vášho zdravia. Snažil som to napísať nie príliš „vedecky“ , ale niektoré dôležité faktory som musel uviesť napr. osteokalcín je bielkovina, ktorá zabudováva vápnik v osteoblastoch do kosti a matrix- GLA proteín je bielkovina, ktorá má schopnosť „uchopiť vápnik do chelatačnej väzby a nedovolí mu kryštalizovať v artérii. Kofaktor karboxylácie γ-glutamylkarboxylázy je dôležitý a bez neho by to nefungovalo.

Osteoporóza jej príčiny, diagnostika aj terapia je dlhodobo skúmaná a už pomerne dobre známa. Poznáme rizikové faktory, poznáme význam vitamínu D, vápnika a ostatných stopových prvkov, ale až nedávno sa začal intenzívne sledovať v prevencii vzniku osteoporózy aj vitamín K2.

Výskum sa zameriava hlavne na súčinnosť medzi vitamínom K (vitamín K2) a vitamínom D3, najmä pokiaľ ide o pevnosť kostí, ale sleduje sa aj význam vitamínu K2 pri vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Poznáme dobre význam vitamínu K1 v hemokoagulácii, ale význam vitamínu K2 ešte dostatočne nepoznáme (aspoň na SVK). Ako je to teda s vitamínom K? Poznáme Vitamín K1 fyllochinón (2-metyl-3-fytyl-1,4-naftochinón) vyskytujúci sa v potravinách rastlinného pôvodu a vitamín K2 alebo menachinón (2-metyl-3-(all-trans) difarnesyl-1,4-naftochinón), ktorý produkujú črevné baktérie. Vitamín K2 slúži u cicavcov ako kofaktor karboxylácie γ-glutamylkarboxylázy a endoplazmatických enzýmov. Podieľa sa na posttranslačnej karboxylácii glutamátu (Glu). Naftochinón je funkčná skupina všetkých vitamínov K, takže mechanizmus účinku je podobný pre všetky K-vitamíny. Podstatné rozdiely možno očakávať, vzhľadom na črevnú absorpciu, transport, distribúciu do tkanív a biologickú dostupnosť. Tieto rozdiely sú spôsobené rôznymi lipofilnými vlastnosťami rôznych postranných reťazcov v rôznych potravinových matriciach, v ktorých sa vyskytujú.

Vitamín K2 ide rovno do cievnej steny, kosti a tkaniva iné ako je pečeň. Existuje niekoľko rôznych foriem vitamínu K2: MK4, MK7, MK8 a MK9. Forma vitamínu K2, ktorý má najväčší význam pre zdravie je MK7. MK7 je získavaný z japonských fermentovaných sójových výrobkov Natto . Dôležitý je synergický efekt medzi vitamínom D3 a vitamínom K2, pretože títo dvaja „agenti“ spolupracujú na zvyšovaní MGP, ktorý je zodpovedný za ochranu ciev pred kalcifikáciou a za to, že vitamín K2 aktivuje hormón osteokalcín, produkovaný osteoblastami, ktorý je potrebný pri väzbe vápnika do kostnej matrice a smeruje vápnik do kostry a zároveň zabráni, aby bol vápnik uložený v artériách.

U zdravých ciev, MGP sa zhromažďuje okolo elastických vlákien tunica media (arteriálne obloženie) a „stráži“ tvorbu kryštálov vápnika. Vitamín K2 udržuje vápnik, kde je treba a bráni ukladaniu tam, kde nie je treba. Takže zatiaľ čo zvýšenie vápnika je dobré pre vaše kosti, nemusí to byť dobré pre vaše cievy a práve vitamín K2 chráni cievy pred kalcifikáciou aj v prítomnosti vysokých hladín vápnika.

Osteokalcín je bielkovina cirkulujúca v krvi, sa ukázala byť citlivým ukazovateľom stavu kostnej novotvorby. Ako už bolo spomenuté Vitamín K2 je potrebný pre γ-karboxyláciu osteokalcínu, lebo nekarboxylovaný osteokalcín (ucOC) má nižšiu schopnosť viazať kostný minerál. Stupeň γ-karboxylácie osteokalcínu sa ukazuje ako citlivý ukazovateľ hladiny vitamínu K2 v organizme. Bolo zistené, že hladiny nekarboxylovaného osteokalcínu sú vyššie u žien po menopauze ako pred ňou a výrazne vyššie u žien starších ako 70 rokov. V štúdii so 195 staršími ženami bolo relatívne riziko fraktúry krčku stehennej kosti 6x vyššie u tých, ktoré mali zvýšené hladiny nekarboxylovaného osteokalcínu na začiatku.

Nedostatok vitamínu D3 je dobre známy a je aj známa dôležitosť jeho doplnenia rôznymi doplnkami.

Dôležitý je však spomínaný synergický efekt medzi vitamínmi D3 a K2, pretože títo dvaja „agenti“ spolupracujú na zvyšovaní MGP, ktorý je zodpovedný za ochranu ciev pred kalcifikáciou. Vitamín D je „gate-keeper“ a vitamín K je „cop-keeper“ a ich vzájomná spolupráca je veľmi dôležitá. Švédska štúdia (2008) zistila, že pacientky napriek tomu, že mali dostatok vápnika, dostatok vitamínu D a mali aj dobrú denzitu kostí a napriek tomu mali pomerne veľa zlomenín. Chýbal im práve vitamín K2, ktorý spôsobuje mimo iného aj pružnosť kostí.

Vitamín K2 potrebuje spolupracovníka, a preto je spolupráca s vitamínom D3 tak dôležitá. Tieto dve látky spoločne pracujú na zvýšení MGP. V skutočnosti, MGP je tak dôležitý, že ho možno použiť ako laboratórne meradlo cievnej a srdcovej funkcie. Ak máte obavy o vaše kosti, je potrebné vyvážiť nutričnú ​triádu:
vitamín D3 • vitamín K2 • vápnik

Zvýšenie vápnika je dobré pre vaše kosti, ale nie tak dobré pre vaše tepny, ktoré sa môžu stať „zvápenatelé“. Vitamín K2 chráni cievy pred kalcifikáciou aj v prítomnosti vysokých hladín vápnika. Takže naozaj musí sa venovať pozornosť synergizmus všetkých troch týchto živín, ak chcete mať optimalizované hodnoty. Zvýšená hladina karboxylovaného osteokalcínu vie vápnik „uchytiť“ a v osteoblastoch ho „vložiť do kosti“ a v artérii zase „zabrániť“ kalcifikácie artérie. Veľmi dôležité je tiež zistenie, že karboxylovaným osteokalcínom je možné priamo regulovať glukózu v kostrovom svale a v tukovom tkanive. Vitamín K2 spomalil rozvoj inzulínovej rezistencie aj u starších mužov a je stále viac dôkazov, že vitamín K2 má potenciálne prospešnú úlohu v metabolizme inzulínu. Inzulínová rezistencia je predzvesťou cukrovky 2 typu, rovnako ako rizikový faktor mnohých ďalších chronických ochorení. V skutočnosti, kontrola hladiny inzulínu, je jedným z účinných spôsobov, ako znížiť riziko vzniku chronických ochorení, vrátane vysokého krvného tlaku, ochorení srdca a rakoviny. Zvýšenie počtu chorôb súvisiacich s inzulínom, ktorého sme teraz svedkami, je kvôli nedostatku pohybu v kombinácii s nadmernou konzumáciou sacharidov a fruktózy v priemernej strave a aj preto, že zdroj vitamínu K2 často chýba. Skoro každý má nedostatok vitamínu K2, – rovnako ako väčšina ľudí trpí nedostatkom vitamínu D. Väčšina ľudí má len toľko vitamínu K1 zo stravy pre udržanie dostatočnej hemokoagulácie, ale nemá dosť vitamínu K2 pre zabezpečenie ochrany pred mnohými zdravotnými problémami.

Autor: Blažíček,P. Laboratórium špeciálnych metód Alpha Medical Bratislava


Všetko čo ešte neviete o vitamíne D.
 
Čo je vitamín D?

Vitamín D nie je v skutočnosti vitamínom, ale jedným z najstarších prohormónov produkovaným rôznymi organizmami viac ako 750 miliónov rokov. Fytoplanktóny, zooplanktóny a mnohé iné živočíchy, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, majú schopnosť vitamín D vyrábať.

Konzervatívne informácie učia len to, že vitamín D je dôležitý pre správne vstrebávanie vápnika, pre skladbu kostí a pre zopár iných funkcii tela. Vitamín D je okrem toho vo všeobecnosti kriticky dôležitým pre vývoj, rast a udržiavanie celkového zdravia tela, počiatkom vývoja plodu až po koniec života. Vitamín D, alebo inak 1,25-dihydroxyvitamin D, iným slovom kalcitriol) je vlastne sekosteroidným hormónom, ktorý má vplyv na väzbové oblasti ľudského genómu. Ľudský genóm zahŕňa viac ako 2700 väzbových oblastí pre kalcitriol. Tieto väzbové oblasti sa nachádzajú pri génoch, ktoré sú spojené takmer s každým známym ochorením človeka.

Merná jednotka vitamínu D je IU (international units), pričom 1 IU sa rovná 0,025 mcg, 400 IU = 10 mcg, 1000 IU = 25 mcg, 5000 IU = 125 mcg.

Vitamín D je dostupný vo forme doplnkov, farmaceutických preparátov a samozrejme v podobe metabolitov vyprodukovaných v tele.

Doplnkový vitamín D
Doplnkový vitamin D má dve formy:

Vitamín D3 cholecalciferol

Vitamín D2 ergocalciferol

Vitamín D3
Vitamín D3 je pravým vitamínom D, keďže ide o rovnakú substanciu, akú produkuje ľudska koža pri reakcii na slnečné žiarenie. Doplnkový vitamín D je derivovaný buď z lanolínu alebo z extraktu tresčej pečene. Táto forma je najviac využívaná a najviac účinná pri nedostatku vitamínu D ako aj pri liečbe chorôb

Vitamín D2
Vitamín D2 je derivovaný z plesňových zdrojov aktivovaním ergosterolu ultrafialovým svetlom. V skutočnosti nie je prítomný v ľudskom tele a môže mať v tele iné účinky ako pravý vitamin D.

Farmaceutické preparáty vitamínu D

Medzi farmaceutické preparáty patria syntetický kalcitriol a analógy vitamínu D. Analógy vitamínu D sú syntetické zložky založené na variáciách prirodzene sa vyskytujúceho vitamínu D.

Vysoké dávky kalcitriolu zvyšujú riziko hyperkalcémie. Analógy vitamínu D toto riziko vylučujú.

Farmaceutické preparáty vitamínu D sa nemajú používať na liečbu nedostatku tohoto vitamínu. V konzervatívnych štúdiách, ktoré upozorňujú na riziko kalcifikácie (ukladanie sa vápnika v tele), používajú nevhodný syntetický kalcitriol namiesto skutočného vitamínu D. Okrem toho, na to, aby mal vitamin D správny účinok a aby sa zabezpečila správna distribúcia vápnika tam, kde je potrebný, je dôležitý vitamín K a jeho dostatočná hladina. Tento vitamín, obrazne povedané, efektívne riadí premávku vápnika tým, že ho dodáva tam, kde je potrebný a zabraňuje jeho ukladaniu v tele. O dôležitých kofaktoroch vitamínu D si však povieme viac v inej časti.

Metabolity vitamínu D
Po vzniku vitamínu D v koži alebo jeho prijatí v doplnkovej forme (kapsula, tableta alebo kvapky), je metabolizovaný na dve rôzne látky v tele: 25-hydroxyvitamin D, známym tiež ako kalcidiol, a 1,25-dihydroxyvitamin D, známym ako kalcitriol.

Kalcidiol (25-hydroxyvitamin D alebo 25(OH)D)

Kalcidiol je prohormón, ktorý sa tvorí v pečeni. Keďže kalcidiol je hlavnou skladovacou formou vitamínu D, hladina kalcidiolu v krvi stanovuje dostatok alebo nedostatok vitamínu D v systéme. Ak sa teda hovorí o meraní vitamínu D v krvi, hovorí sa v skutočnosti a merani jeho metabolitu – kalcidiole.

Calcitriol (1,25-dihydroxyvitamin D or 1,25(OH)2D3)

Kalcitriol je zase vyrábaný z kalcidiolu a to v obličkých ako aj v niektorých iných orgánoch a je najpotentnejším steroidným hormónom v ľudskom tele. Je známe, že kalcitriol, ktorý sa nazýva aj aktivovaným vitamínom D, má schopnosť otvoriť DNA bunky. Fungujúcim pomocou receptorov vitamínu D (VDR) kalcitriol kontroluje správanie sa génov, pričom na jednej strane dve tretiny z nich aktivuje a na strane druhej jednu tretinu supresuje.

Poznámka Kampane za pravdu v medicíne.

Vitamín D má významný vplyv na zdravie. Všetkým odporúčame ročné testovanie vitamínu D v rámci každoročnej preventívnej prehliadky. Pri zistení nedostatku vitamínu D odporúčame opakovaný test po cca dvojmesačnom užívaní adekvátnej dávky vitamínu D (min 5000 IU denne). U pacientov z vážnym ochorením odporúčame testovanie každý mesiac až do dosiahnutia adekvátnej hladiny vitaminu D v krvi.


Vitamín D3

Tento vitamín nazývame aj ako slnečný vitamín, pretože 90% získavame zo slnka.
Na Slovensku, ale aj inde v Európe ho máme nedostatok, pretože zásoba z letného opaľovania nám vydrží len niekoľko týždňov či mesiacov. Vitamín D3 potrebujeme na to, aby naše telo dokázalo vstrebať vápnik. Bez déčka jednoducho a rýchlo povedané vápnik nefunguje.

Čo je vitamín D3?
Vitamín D3 je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu D, ktorý vzniká v koži pôsobením slnečného žiarenia. Jeho najdôležitejšou úlohou je udržiavať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pre vývoj a rast kostí v detstve, ako aj ich obnovu v dospelosti. Vitamín D sa podieľa aj na niektorých imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku a pri raste krvných, svalových a kožných buniek. Vitamín D ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele a jeho dôležitosť je potvrdená mnohými výskumami.  Zdrojom tohto vitamínu je len veľmi málo potravín a podľa najnovších informácií a výskumov, stravou dokážeme prijať len 10% vitamínu D. Obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb ako losos, tuniak, sardinka, makrela a v oleji z ich pečene. V menšom množstve sa nachádza aj v hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau a kokose. Hlavným zdrojom teda zostáva slnečné žiarenie a to až z 90%. Počas jedného dňa stráveného na slnku môže vzniknúť až 1 200 mikrogramov vitamínu D (1μg = 40 I.U). Denná dávka vitamínu D u dospelého človeka  by sa mala v závislosti od viacerých faktorov pohybovať v rozmedzí 100 – 2 000 I.U.

Na príjem vitamínu D vplýva viacero faktorov. Keďže ho prijímame predovšetkým zo slnka a to u nás nesvieti intenzívne počas celého roka, kritickým sa stáva najmä obdobie od novembra do februára. Novorodenci a dojčatá, ktoré nemôžu byť veľmi vystavované slnečnému žiareniu, užívajú v prvom roku života vitamín D v kvapkách. V súčasnosti trpí nedostatkom vitamínu D takmer 60 % populácie všetkých vekových skupín, z toho polovica má hodnoty tohto vitamínu na extrémne nízkej úrovni. Ďalším dôvodom nedostatku vitamínu D môže byť smog, ktorý prepúšťa slnečné žiarenie v obmedzenom množstve, rovnako tak používanie ochranných opaľovacích prostriedkov. Aj vek zohráva v tomto procese svoju úlohu, pretože starší ľudia majú zníženú schopnosť prijať vitamín D pri pobyte na slnku. Podobne sú na tom aj ľudia s prirodzene vyššou pigmentáciou či opálení ľudia, u ktorých táto opálená vrstva pôsobí ako filter.

 
                
Zložka Zloženie (1 kapsula) Zloženie v dennej dávke - 2 kapsule % RVH*1
Červená morská riasa - celá rastlina
Lithothamnium calcareum  
610 mg 1220 mg -
   Vápnik z červenej morskej riasy 163,48 mg 326,96 mg 40,87 %
   Horčík z červenej morskej riasy      2,65 mg 5,3 mg 1,4 %
Zinok ( citrát zinku)                            1,5 mg 3 mg 30 %
Bór ( askorbát bóru ) 1,5 mg 3 mg -
Mangán ( glukonát mangánu ) 750 µg 1500 µg 75 %
Vitamín A ( retinol acetát ) 450 µg 900 µg 112 %
Vitamín K2 ( menaquinone ) 40 µg 80 µg 107 %
Vitamín D3 ( cholekalciferol ) 12,5 µg 25 µg 250 %
                                      
Patentovaná zmes:  300 mg
Inulín Agáve,
Sójové izoflavóny ( Daidzeín, Genisteín, Glyciteín ),
95 % výťažok z Čierneho korenia ( piper nigrum )
 
*1 % referenčná výživová hodnota

Pomocmé zložky: želatína, voda


Obsah:  60 tabliet
Dávkovanie: 
 
 2 až 3 kapsule denne počas jedla a zároveň piť veľa vody, zapiť 250 ml vody.

 Počas menopauzy, pri osteoporóze, vo vyyššom veku, pri zlomeninách a fyzickej záťaži, sa odporúča zvýšené dávkovanie - 3 až 4 kapsule denne

Náš typ: 
keďže kombinácia vápnika a magnézia v doplnku výživy nie je ideálna, preto sa v Bone Forte nachádza magnézium v malom množstve. Medzi užívaním vápnika a magnézia by mal byť interval aspoň 2 hodiny. Preto je dôležité užívanie nášho produktu MEGA DAILY MULTIVITAMÍN kde je magnézium v dostatočnom množstve


Čo znižuje  využiteľnosť vápnika?

Najväčším „nepriateľom“ vápnika je nesprávne kombinovanie jedál. Mali by ste vedieť nasledujúce zásady:

  • Vláknina – znižuje vstrebateľnosť vápnika.
  • Kolové nápoje obsahujúce fosfor – vytvárajú v našom tele nerozpustné soli. Denne by sme mali prijať maximálne 500 až 1000 mg fosforu denne. Deti by pitie kolových nápojov mali úplne vynechať.
  • Šťavelany (oxaláty) a fytáty v rastlinnej potrave vytvárajú s vápnikom nerozpustné soli.
  • Pozor na tuky! Vo vašom tenkom čreve spolu s vápnikom chemicky vytvárajú mydlá!
  • Vápnik a magnézium – nemali by ste ich užiť spolu, pretože magnézium znižuje vstrebanie vápnika.
  • Nesoľte priveľa! Soľ, teda sodík, zvyšuje vylučovanie vápnika.


Koľko VÁPNIKA potrebujemE?

Denná odporúčaná dávka vápnika závisí od veku, pohlavia a iných faktorov. Vyššiu dávku potrebujete ak ste tehotná, dojčíte či ste v menopauzálnom veku. Vápnik zohráva dôležitú úlohu aj pri hojení zlomenín, kedy dokáže celý proces urýchliť. Preto ak vy, vaše dieťa alebo niekto v rodine utrpí zlomeninu, odporúča sa zvýšiť príjem prírodného vápnika, ktorý má o 30% vyššiu vstrebateľnosť ako vápnik vyrobený chemickou reakciou. Denná odporúčaná dávka vápnika u dospelého v prípade zlomeniny je 1 500 mg na deň.

  Vek Odporúčaná denná dávka vápnika
Deti 0 – 6 mesiacov 400 mg
6 mesiacov – 1 rok 600 mg
1 – 5 rokov 800 mg
6 - 10 rokov 800 – 1 200 mg
Dospievajúci 11 – 24 rokov 1 200 – 1 500 mg
Muži 25 – 65 rokov 1 000 mg
nad 65 rokov 1  500 mg
Ženy tehotné a dojčiace 1  200 – 1  500 mg
25 rokov – menopauza 1  000 mg
v menopauze s  hormonálnou substitučnou liečbou 1  200 mg
v menopauze bez  hormonálnej substitučnej liečby 1  500 mg
 

Napísať recenziu

Vaše meno:


Vaše recenzie: Poznámka: HTML tagy nebudú prevedené!

Hodnotenie: Najhoršie           Najlepšie

Zadajte kód do poľa nižšie: Odporučte tento produkt!
* Vaše meno:
* Váš E-Mail:
Zadajte prosím e-mailovú adresu svojho priateľa:
* E-Mail priateľa:
Správa pre priateľa:

E-mail, ktorý bude odoslaný bude obsahovať vaše meno a e-mailovú adresu.

* Zadajte kód do poľa nižšie:

*Emailová adresa vášho priateľa nebude uložená v systéme*

X
Dalšie ponuky BONE FORTE v akciových balíkoch